Kradzież aut w Polsce w 2015 – gdzie i jakie modele znikają najczęściej?

Choć statystyki dotyczące kradzieży samochodów w Polsce z roku na roku są coraz bardziej optymistyczne, to liczba skradzionych aut tylko w 2015 roku wyniosła ponad 13 tysięcy. W grupie podwyższonego ryzyka już od lat znajdują się właściciele niemieckich samochodów. Najczęściej kradzionymi autami są Volkswagen Golf, Passat oraz najpopularniejsze modele Audi: A3, A4 oraz A6. Wśród polskich złodziei dużym zainteresowaniem cieszą się również samochody japońskich koncernów, takie jak Mazda, Honda i Toyota. W jakich miastach dochodzi najczęściej do udanych prób kradzieży?

wstep

W Warszawie królują japońskie marki

Zdecydowanie najwięcej samochodów znika z ulic i parkingów Warszawy. W przeciwieństwie do innych miast, m.in. Poznania, Wrocławia czy Krakowa, w stolicy najpopularniejszymi samochodami wśród złodziei jest japońska Mazda 6. Tylko w zeszłym roku skradziono w Warszawie ponad 150 modeli tego popularnego wśród polskich kierowców auta. Na wysokim miejscu w statystykach policyjnych znajdują się również dwa modele Toyoty: Yaris oraz Auris. Złodziejom udało się ukraść ponad 200 aut tej marki. Równie popularnym modelem jest Honda Civic – w samej Warszawie zniknęło około 80 samochodów.

Wrocław potwierdza ogólnopolskie statystyki

We Wrocławiu najbardziej popularnymi samochodami wśród zawodowych złodziei są niemieckie auta. W stolicy Dolnego Śląska, podobnie jak w Poznaniu, najczęściej kradzionym samochodem w 2015 roku był Volkswagen Golf. Tylko w zeszłym roku we Wrocławiu zgłoszono na policję ponad 100 udanych prób kradzieży. Podobnym zainteresowaniem cieszy się jeden z najpopularniejszych w Polsce samochodów marki audi. Słynna A4 cieszy się popularnością wśród złodziei już od kilku lat. Kolejne w zestawieniu są Audi A6 oraz Volkswagen Passat. W zeszłym roku zniknęło z ulic i parkingów Wrocławia kolejno 80 i 64 aut tych marek. Piątym, najczęściej kradzionym samochodem w stolicy Dolnego Śląska jest Audi A3. W zeszłym roku zniknęło około 50 aut tej marki.

Wrocław potwierdza ogólnopolskie statystyki

Poznań – niemieckie i francuskie auta

W Poznaniu statystyki policyjne dotyczące kradzieży aut są podobne do wrocławskich. Największą liczbą skradzionych aut w stolicy Wielkopolski w 2015 roku stanowiła popularne wśród złodziei Audi A4 z liczbą około 80 udanych prób kradzieży. Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen Golf – około 70 zgłoszonych kradzieży. Kolejne trzy miejsca obejmują:

 • Citroena C3 - ponad 50 skradzionych samochodów,
 • Renualt Clio – około 40 skradzionych samochodów,
 • Volkswagena Tourana – prawie 40 skradzionych samochodów.

Na Pomorzu kradną podobnie jak w Poznaniu i Wrocławiu

W Gdańsku podobnie jak w Poznaniu oraz Wrocławiu, największą popularnością wśród złodziei w poprzednim roku cieszyło się Audi A4 oraz Volkswagen Golf. Łącznie skradziona tam ponad 200 samochodów tych marek. Kolejne miejsce zajęły:

 • Audi A6 – ponad 70 udanych prób kradzieży,
 • Volkswagen Passat – prawie 50 kradzieży,
 • Skoda Octavia – prawie 35 udanych prób.
Na Pomorzu kradną podobnie jak w Poznaniu i Wrocławiu

Kradzież samochodów w Polsce

 • na policję w całej Polsce zgłoszona ponad 700 przypadków kradzieży Volkswagenów Golfów, najwięcej we Wrocławiu, Katowicach oraz Gdańsku,
 • na drugim miejscu znalazły się niezwykle popularne wśród kierowców Passaty, około 500 udanych prób,
 • w ciągu całego roku zaginęło ponad 1000 samochodów marki Audi, najwięcej modeli A4 oraz A6,
 • Mazda 6 znalazła się na 5 pozycji w statystykach policyjnych, w 2015 roku skradziono ponad 300 aut tej marki, z czego połowa kradzieży miała miejsce w Warszawie,
 • w ponad 90% przypadków skradzionych samochodów jest sprzedawana na części.

Sprawdź gdzie możesz zamontować nasze blokady

Autoryzowany punkt montażowy

Klienci o nas

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!

Łukasz Siedlarek

Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa - zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem. 

Marcin Jaworski

Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.

Robert Borowski

W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.

Kacper Huczko

W opinii naszych klientów blokady "Niedźwiedź-Lock" są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.

Mirosław Hampelski
Ewa Szpot Sp. z o.o.

Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.

Waldemar Dudziak
Pol-Car Dealer

Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.

Marcin Wolak
Autoryzowany Salon i Serwis ŠKODA Auto nr 035

Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.

 

Miłosz Kaczmarek
Toyota-Service R.Fietz

Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.

Małgorzata Rosa