Kradzież aut w Polsce w 2015 – gdzie i jakie modele znikają najczęściej?

30 stycznia, 2023

Choć statystyki dotyczące kradzieży samochodów w Polsce z roku na roku są coraz bardziej optymistyczne, to liczba skradzionych aut tylko w 2015 roku wyniosła ponad 13 tysięcy. W grupie podwyższonego ryzyka już od lat znajdują się właściciele niemieckich samochodów. Najczęściej kradzionymi autami są Volkswagen Golf, Passat oraz najpopularniejsze modele Audi: A3, A4 oraz A6. Wśród polskich złodziei dużym zainteresowaniem cieszą się również samochody japońskich koncernów, takie jak Mazda, Honda i Toyota. W jakich miastach dochodzi najczęściej do udanych prób kradzieży?

wstep

W Warszawie królują japońskie marki

Zdecydowanie najwięcej samochodów znika z ulic i parkingów Warszawy. W przeciwieństwie do innych miast, m.in. Poznania, Wrocławia czy Krakowa, w stolicy najpopularniejszymi samochodami wśród złodziei jest japońska Mazda 6. Tylko w zeszłym roku skradziono w Warszawie ponad 150 modeli tego popularnego wśród polskich kierowców auta. Na wysokim miejscu w statystykach policyjnych znajdują się również dwa modele Toyoty: Yaris oraz Auris. Złodziejom udało się ukraść ponad 200 aut tej marki. Równie popularnym modelem jest Honda Civic – w samej Warszawie zniknęło około 80 samochodów.

Wrocław potwierdza ogólnopolskie statystyki

We Wrocławiu najbardziej popularnymi samochodami wśród zawodowych złodziei są niemieckie auta. W stolicy Dolnego Śląska, podobnie jak w Poznaniu, najczęściej kradzionym samochodem w 2015 roku był Volkswagen Golf. Tylko w zeszłym roku we Wrocławiu zgłoszono na policję ponad 100 udanych prób kradzieży. Podobnym zainteresowaniem cieszy się jeden z najpopularniejszych w Polsce samochodów marki audi. Słynna A4 cieszy się popularnością wśród złodziei już od kilku lat. Kolejne w zestawieniu są Audi A6 oraz Volkswagen Passat. W zeszłym roku zniknęło z ulic i parkingów Wrocławia kolejno 80 i 64 aut tych marek. Piątym, najczęściej kradzionym samochodem w stolicy Dolnego Śląska jest Audi A3. W zeszłym roku zniknęło około 50 aut tej marki.

Wrocław potwierdza ogólnopolskie statystyki

Poznań – niemieckie i francuskie auta

W Poznaniu statystyki policyjne dotyczące kradzieży aut są podobne do wrocławskich. Największą liczbą skradzionych aut w stolicy Wielkopolski w 2015 roku stanowiła popularne wśród złodziei Audi A4 z liczbą około 80 udanych prób kradzieży. Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen Golf – około 70 zgłoszonych kradzieży. Kolejne trzy miejsca obejmują:

Citroena C3 – ponad 50 skradzionych samochodów,
Renualt Clio – około 40 skradzionych samochodów,
Volkswagena Tourana – prawie 40 skradzionych samochodów.

Na Pomorzu kradną podobnie jak w Poznaniu i Wrocławiu

W Gdańsku podobnie jak w Poznaniu oraz Wrocławiu, największą popularnością wśród złodziei w poprzednim roku cieszyło się Audi A4 oraz Volkswagen Golf. Łącznie skradziona tam ponad 200 samochodów tych marek. Kolejne miejsce zajęły:

Audi A6 – ponad 70 udanych prób kradzieży,
Volkswagen Passat – prawie 50 kradzieży,
Skoda Octavia – prawie 35 udanych prób.

Na Pomorzu kradną podobnie jak w Poznaniu i Wrocławiu

Kradzież samochodów w Polsce

na policję w całej Polsce zgłoszona ponad 700 przypadków kradzieży Volkswagenów Golfów, najwięcej we Wrocławiu, Katowicach oraz Gdańsku,
na drugim miejscu znalazły się niezwykle popularne wśród kierowców Passaty, około 500 udanych prób,
w ciągu całego roku zaginęło ponad 1000 samochodów marki Audi, najwięcej modeli A4 oraz A6,
Mazda 6 znalazła się na 5 pozycji w statystykach policyjnych, w 2015 roku skradziono ponad 300 aut tej marki, z czego połowa kradzieży miała miejsce w Warszawie,
w ponad 90% przypadków skradzionych samochodów jest sprzedawana na części.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

OSTATNIO NA BLOGU

AUTRYZOWANY PUNKT MONTAŻOWY

Sprawdź gdzie możesz
zamontować nasze blokady

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ ZAMONTOWAĆ NASZE BLOKADY

Znajdź punkt serwisowy

KLIENCI O NAS

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK
Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa – zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem.
MARCIN JAWORSKI
Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.
ROBERT BOROWSKI
W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.
KACPER HUCZKO
W opinii naszych klientów blokady „Niedźwiedź-Lock” są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.
MIROSŁAW HAMPELSKI EWA SZPOT SP. Z O.O.
Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.
WALDEMAR DUDZIAK POL-CAR DEALER
Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.
MARCIN WOLAK AUTORYZOWANY SALON I SERWIS ŠKODA AUTO NR 035
Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.
MIŁOSZ KACZMAREK TOYOTA-SERVICE R.FIETZ, Your Content Goes Here
Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.
MAŁGORZATA ROSA
Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK