Najczęściej kradzione auta w 2021 roku

30 stycznia, 2023

Obecnie każdy samochód może paść łupem złodzieja. Starsze modele bardzo często są kradzione po to, by zdemontować je i odzyskać z nich części, natomiast nowsze auta wywożone, na przykład za granicę i tam sprzedawane. Z raportu policji wynika, że w Polsce w pierwszej połowie roku 2021 zginęło dokładnie 3729 samochodów, co stanowi nieznaczny spadek w stosunku do wcześniejszych lat. Jakie marki padały najczęściej łupem złodziei w 2021 roku? Odpowiadamy poniżej.

Gdzie najczęściej dochodziło do kradzieży aut?

Najczęściej samochody kradzione były w Warszawie i w okolicach, ponieważ łączna ich liczba wyniosła 898. Mimo wszystko to aż o 44 pojazdy mniej niż w roku 2020. Tuż po Warszawie, na drugim miejscu plasuje się województwo dolnośląskie, gdzie łącznie łupem padło 535 aut. Następnie wyróżnić można województwo wielkopolskie z liczbą 361 oraz Śląskie – 329. Najrzadziej samochody kradzione były w województwie świętokrzyskim, ponieważ tu ukradziono jedynie 26 samochodów.

Spadek kradzieży związany jest przede wszystkim z faktem, iż policja coraz częściej ustala sprawców tych występków. Wykrywalność przestępców wzrosła w pierwszym półroczu o ponad 30%. Mimo wszystko można również zauważyć nowy trend. Złodzieje dużo chętniej i częściej kradną nowoczesne, często nawet luksusowe pojazdy, na tak zwaną walizkę. Decydując się zatem na zakup nowego auta z salonu, warto postawić na dodatkowe zabezpieczenia pojazdu. Nowe samochody bardzo często są wywożone za granicę, w niektórych przypadkach także demontowane, choć dużo częściej, by odzyskać części z auta, złodzieje kradną starsze modele.

Jakie marki samochodów złodzieje kradli najczęściej w 2021?

W 2021 roku najczęściej łupem złodziei padały samochody: niemieckie, japońskie, a także francuskie. Nic dziwnego, gdyż auta niemieckich marek wśród wielu fanów motoryzacji uważane są za pojazdy dużo sprawniejsze od innych, a także lepiej wykonane. Ponadto części samochodów niemieckich są bardzo popularne, nie brakuje chętnych na ich zakup.

Jak się uchronić przed kradzieżą auta?

Można jednak skutecznie uchronić się przed kradzieżą samochodów, przede wszystkim nowszych modeli, które obecnie stanowią dość duży procent przywłaszczonych przez złodziei aut. Na jakie zabezpieczenia warto się zdecydować?

Blokada układu kierownicy – jest to mechaniczna blokada układu kierownicy, którą wykorzystuje się w pojazdach wyposażonych w elektrycznie sterowaną skrzynię biegów. Po zamontowaniu staje się integralną częścią kolumny kierowniczej, dzięki czemu nie wyróżnia się na tle innych podzespołów samochodu.

Blokada skrzyni biegów – to zabezpieczenie antykradzieżowe montowane jest na stałe w nadwoziu pojazdu. Uniemożliwia zmianę biegów i odjechanie samochodem. Blokada również stanowi integralną część samochodu oraz nie wyróżnia się na tle innych podzespołów. Obsługuje się ją zwykle przy użyciu specjalnego klucza.

Joylock BMW – jest to specjalna blokada drążka zmiany biegów dla samochodów BMW. Zabezpiecza auto przed możliwością zmiany biegów, nawet po nieuprawnionym uruchomieniu samochodu. Świetne rozwiązanie dla osób, które zakupiły samochód tej marki.

Najpopularniejszymi autami, które padały łupem złodziei w 2021 roku, są samochody marek: niemieckich, japońskich oraz francuskich. Najwięcej kradzieży odnotowano oczywiście w Warszawie i okolicach, czyli w województwie mazowieckim, na drugim miejscu uplasowało się natomiast województwo dolnośląskie. Warto jednak zaznaczyć, że liczba kradzieży samochodów w 2021 roku spadła w porównaniu do roku poprzedniego. Mimo wszystko jednak łupem złodziei coraz chętniej padają samochody nowoczesne, dlatego warto zdecydować się na zakup dodatkowego zabezpieczenia pojazdu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

OSTATNIO NA BLOGU

AUTRYZOWANY PUNKT MONTAŻOWY

Sprawdź gdzie możesz
zamontować nasze blokady

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ ZAMONTOWAĆ NASZE BLOKADY

Znajdź punkt serwisowy

KLIENCI O NAS

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK
Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa – zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem.
MARCIN JAWORSKI
Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.
ROBERT BOROWSKI
W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.
KACPER HUCZKO
W opinii naszych klientów blokady „Niedźwiedź-Lock” są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.
MIROSŁAW HAMPELSKI EWA SZPOT SP. Z O.O.
Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.
WALDEMAR DUDZIAK POL-CAR DEALER
Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.
MARCIN WOLAK AUTORYZOWANY SALON I SERWIS ŠKODA AUTO NR 035
Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.
MIŁOSZ KACZMAREK TOYOTA-SERVICE R.FIETZ, Your Content Goes Here
Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.
MAŁGORZATA ROSA
Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK