Ranking najczęściej kradzionych aut w 2016 roku

30 stycznia, 2023

Samochody, ze względu na swoją wartość majątkową, należą do najczęściej kradzionych dóbr, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Choć statystyki podają, że ilość kradzionych pojazdów silnikowych w Unii Europejskiej z każdym rokiem maleje, to jednak skala zjawiska wciąż nie spada poniżej 1 miliona. Generuje to straty finansowe na poziomie kilkunastu miliardów euro.

wstep

Skala kradzieży – od czego zależy?

Według danych policyjnych istnieje kilka kluczowych czynników, które wpływają na skalę zjawiska kradzieży. Należy do nich bezrobocie, sąsiedztwo granicy, zwłaszcza niemieckiej i rosyjskiej, a także duża liczba zarejestrowanych aut. Samochody znikają przede wszystkim z ulic, a także z niestrzeżonych, lokalnych parkingów osiedlowych.

Najpopularniejsze sztuczki złodziei

Złodzieje aut dysponują coraz to bardziej sprytnymi sposobami kradzieży. Warto posiadać choćby podstawową wiedzę na ten temat: świadomość jest pierwszym krokiem do skutecznej obrony przed zagrożeniem. Poniżej znajduje się 5 najpopularniejszych sposobów na kradzież samochodu.

Na butelkę

To prosta i dosyć skuteczna metoda, która polega na tym, że złodziej wkłada plastikową butelkę pomiędzy koło, a nadkole. W konsekwencji właściciel samochodu, tuż po ruszeniu, słyszy dziwne odgłosy dobiegające z koła. Naturalnie, zatrzymuje się i wysiada z auta, aby sprawdzić jego stan. Kluczyki przeważnie zostają wtedy w stacyjce. Złodziej, pomimo presji czasowej, zazwyczaj skutecznie wykorzystuje ten moment i przejmuje auto.

Na kolec

Sposób wymaga przebicia opony w zaparkowanym samochodzie. W chwili gdy kierowca orientuje się, że prawdopodobnie “złapał gumę” i postanawia to sprawdzić, złodziej korzysta z chwili nieuwagi i obecności kluczyków pozostawionych w stacyjce. Przebita opona nie jest przeszkodą dla przestępcy, ponieważ kradzione samochody w większości przypadków są rozbierane na części. Co więcej, bez powietrza w oponie można, w zależności od samochodu, przejechać od kilku do nawet kilkuset kilometrów.

Zamek w drzwiach

Co czwarty samochód w Polsce zostaje skradziony w wyniku penetracji zamka w drzwiach samochodu. Najczęściej kradzione są w ten sposób takie auta jak Mitsubishi, BMW i MAZDA.

Wybita szyba

Celem ataku staje się najczęściej przednia szyba po lewej stronie auta, czyli po stronie kierowcy. Doświadczeni złodzieje potrafią uruchomić samochód i odjechać nawet bez kluczyków stacyjce. W ten sposób najczęściej kradzione są głównie Toyoty, a zwłaszcza Land Cruiser, range Rover i Camry.

Zdradliwy system “keyless”

Jest to zaawansowany i wyrafinowany, ale też coraz bardziej popularny sposób kradzieży, który możliwy jest wyłącznie w autach z bezkluczykowym dostępem. Przykładowo, wystarczy zostawić auto na parkingu centrum handlowego i spokojnie udać się na zakupy. W tym przypadku złodzieje najczęściej działają w parach. Jeden z nich idzie za kierowcą, po to by, za pomocą specjalistycznej elektroniki (transmiter), przekazać sygnał z karty lub kluczyka do drugiego złodzieja, który czeka przy samochodzie. Zestaw elektroniczny umożliwiający kradzież z powodzeniem mieści się w 2 torbach na laptopa. Jedna z nich musi znajdować się w pobliżu kluczyka, a druga w okolicach samochodu. Możliwości są duże, ponieważ zakres działania haka elektronicznego może sięgnąć nawet 3 km. Okazuje się więc, że kluczyki do auta nie są bezpieczne nawet w domu, ponieważ złodzieje mogą przejąć ich sygnał. Wystarczy kilka sekund, by otworzyć w ten sposób drzwi samochodu i niecała minuta, by odjechać: bez alarmu czy tłuczenia szyby. Właściwie jedynym dowodem w sprawie kradzieży mogą być w tym przypadku nagrania z monitoringu. Najwięcej aut kradnie się w ten sposób na terenie Rosji.

Kradzieże aut na terenie Polski

W 2016 roku w naszym kraju skradziono 13 542 samochody. To dużo, jednak w porównaniu z wcześniejszymi latami jest to postęp, ponieważ jeszcze w 2013 roku skradzionych zostało 14400 aut. Jakie modele były najczęstszym łupem złodziei w minionym, 2016 roku? Obrazuje to poniższe zestawienie.

Model auta Volkswagen Golf Audi A4 Volkswagen Passat Audi A6 Volkswagen Touran Mazda 6
Liczba skradzionych sztuk 674 584 479 423 218 237

Dlaczego właśnie te modele?

Złodzieje nie porywają się na najdroższe samochody. Kierują się raczej względami ekonomicznymi oraz popularnością danego modelu. Każdy chce jeździć dobrym, sprawnym autem, ale już mało kto może pozwolić sobie na zakup nowego. Większość osób decyduje się na kilkuletnie samochody, które zwykle wymagają regularnych napraw. Ze względu na to, że nie opłaca się w tym przypadku kupować nowych części, dużym zainteresowaniem cieszą się części używane. Handel nimi cały czas kwitnie. Jeśli znaczny odsetek kierowców jeździ Volkswagenem Golfem, logiczne jest, że właśnie ten model staje się najczęstszym celem złodziei. Warto też zwrócić uwagę na to, że marki, takie jak Volkswagen czy Audi cieszą się stałą, wysoką wartością rynkową, dużym popytem, a tym samym korzystną ceną sprzedaży. Są to pojazdy ekonomiczne pod względem ilości zużytego paliwa, posiadające mocne nadwozie i dobre zawieszenie.

Ogólna sytuacja w Europie

Jeśli chodzi o modele samochodów najczęściej kradzionych w całej Europie, sytuacja przedstawia się podobnie. Europejska Baza Danych Kradzionych Samochodów z siedzibą w Niemczech stworzyła procentowe zestawienie najczęściej kradzionych modeli:

Marka auta Volkswagen Audi BMW Mercedes-Benz Ford Skoda Renault Toyota Seat Inne
Skala kradzieży [%] 22 12 12 9 4 4 4 3 3 27

Statystyki niemieckie

W porównaniu z poprzednimi latami, skala zjawiska kradzieży aut w Niemczech wzrosła. Wyjątkiem jest obszar Saksonii, graniczącej z Polską. Ilość kradzieży uległa tu zmniejszeniu. Największy problem występuje natomiast w Brandenburgii, na terenie której znajduje się Berlin.  W 2016 roku zniknęło w tym mieście o 11,2% samochodów więcej niż miało to miejsce w roku 2015. Zrzeszenie Niemieckiej Branży Ubezpieczeniowej donosi, że złodzieje gustują przede wszystkim w drogich autach, takich jak Range Rover, Toyota, Audi Q7 czy Land Cruiser.

Statystyki niemieckie

Blogerzy motoryzacyjni radzą, w jaki sposób ustrzec się przed kradzieżą

Jak skutecznie obronić się przed kradzieżą? Po pierwsze, dobrym pomysłem jest inwestycja w dodatkowe, pozafabryczne zabezpieczenia, takie jak blokady skrzyni biegów i kierownicy, immobilizery czy odłączenia zapłonu. Po drugie, liczy się uważność i eliminacja sytuacji ryzyka, takich jak np. pozostawianie auta na niestrzeżonym parkingu czy w miejscach pozbawionych monitoringu. Warto też zasięgnąć porady z fachowego źródła, na przykład od blogerów czy autorów portali motoryzacyjnych. Nie tylko pasjonują się oni tematyką aut, ale także posiadają zaawansowaną wiedzę w tym obszarze, również na temat skutecznych sposobów ochrony przed kradzieżą. Poniżej znajduje się kilka przydatnych porad.

Monitoring GPS

Autorzy bloga prowadzonego w ramach portalu autodna.pl doradzają instalację systemu monitoringu GPS, który umożliwia zlokalizowanie auta, a tym samym ułatwia policji sprawne działanie. Podkreślają oni, że system GPS nie tylko lokalizuje pojazd, ale także wysyła do operatora monit ostrzegawczy. Ma to miejsce na przykład w sytuacji włączenia się alarmu w pojeździe lub w wtedy, gdy w aucie następuje przechył spowodowany odkręceniem kół.

Ubezpieczenie AC

Na portalu motomi.pl można z kolei przeczytać o tym, że w przypadku kradzieży dobrze jest posiadać ubezpieczenie AC. Oczywiście, trzeba o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej i pamiętać, że podstawą uprawniającą do wypłaty odszkodowania z tytułu kradzieży jest posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz kompletu kluczyków: w takiej ilości, jaka była zgłoszona przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej.

Identyfikacja pojazdu: numer VIN

Autor bloga motosoul.pl zwraca natomiast uwagę na numer VIN samochodu, wyjaśniając w jaki sposób może on pomóc w identyfikacji procederów sprzedaży wcześniej skradzionych aut. Na podstawie numeru osoba zainteresowana zakupem danego samochodu może uzyskać takie informacje jak: marka, model, rok produkcji, typ silnika i nadwozia, rodzaj paliwa, miejsce produkcji czy pierwotne wyposażenie, z którym auto opuszczało fabrykę. Znajomość numeru VIN pozwala sprawdzić w bazach danych, takich jak Centralna Ewidencja Pojazdów czy autodna.pl, czy auto nie zostało zgłoszone jako kradzione. Numer VIN najczęściej zlokalizowany jest na podwoziu lub nadwoziu samochodu, gdzie powinien być dokładnie widoczny. Wszelkie ślady ingerencji, takie jak zatarcia czy ślady po wycinaniu, powinny wzbudzić podejrzliwość.

Ochrona dzięki aplikacji mobilnej

Na blogu motoryzacyjnym antymoto.pl można znaleźć ciekawe informacje na temat nowoczesnych rozwiązań zaprojektowanych przez znanych producentów aut. Jednym z takich innowacyjnych pomysłów jest aplikacja mobilna, do bezpłatnego pobrania na systemy iOS, Windows Phone i Android. Dobrze sprawdza się ona w sytuacji ryzyka kradzieży pojazdu. Wraz z próbą włamania do centrum producenta wysłane zostaje automatyczne powiadomienie. W kolejnym kroku operator dzwoni na telefon zainstalowany w aucie. Jeśli odbierze nieupoważniona osoba, natychmiast powiadamia on policję, a w przypadku gdy nikt nie odbiera, operator wykonuje telefon do właściciela samochodu. Auto jest śledzone za pomocą satelit. Aplikacja umożliwia także zdalne unieruchomienie pojazdu.

Blokada skrzyni biegów – jaką wybrać?

Specjaliści z autokult.pl uważają, że skutecznym sposobem na zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą jest dobrze ukryty wyłącznik pompy paliwa. Doradzają także, by przy wyborze blokady skrzyni biegów zdecydować się na mechaniczną blokadę wewnętrzną lub model elektromechaniczny. Ta druga montowana jest w tunelu centralnym i skutecznie blokuje lewarek, co z kolei uniemożliwia zmianę biegów. Blogerzy z autokult.pl sugerują też, by unikać blokad zewnętrznych. Są one dosyć łatwe w demontażu, z czego złodziej z pewnością bardzo dobrze zdaje sobie sprawę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

OSTATNIO NA BLOGU

AUTRYZOWANY PUNKT MONTAŻOWY

Sprawdź gdzie możesz
zamontować nasze blokady

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ ZAMONTOWAĆ NASZE BLOKADY

Znajdź punkt serwisowy

KLIENCI O NAS

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK
Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa – zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem.
MARCIN JAWORSKI
Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.
ROBERT BOROWSKI
W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.
KACPER HUCZKO
W opinii naszych klientów blokady „Niedźwiedź-Lock” są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.
MIROSŁAW HAMPELSKI EWA SZPOT SP. Z O.O.
Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.
WALDEMAR DUDZIAK POL-CAR DEALER
Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.
MARCIN WOLAK AUTORYZOWANY SALON I SERWIS ŠKODA AUTO NR 035
Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.
MIŁOSZ KACZMAREK TOYOTA-SERVICE R.FIETZ, Your Content Goes Here
Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.
MAŁGORZATA ROSA
Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK