Bezpieczeństwo samochodu a nowe technologie

Kwestia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest w ostatnich latach traktowana priorytetowo nie tylko przez koncerny motoryzacyjne, ale także przez firmy z branży technologicznej. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo kierowców i samochodów, jak i przewożonego towaru. Obecnie do jego poprawy wykorzystywane są nowe technologie. W jaki sposób najnowsze rozwiązania techniczne mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach?

wstep

Nowe technologie w branży flotowej

Jak donosi amerykański magazyn Automotive Fleet, koncerny motoryzacyjne prowadzą prace nad systemem, który miałby skutecznie zapobiegać zderzeniom samochodów. Zapowiedzi dotyczące tego rozwiązania są obiecujące, jednak wprowadzenie go w życie jest kwestią przyszłości. Nie zmienia to jednakże faktu, że już teraz właściciele flot samochodowych mogą korzystać ze zdobyczy techniki. Są to takie rozwiązania jak na przykład:

  • telematyka,
  • pojazdy samojezdne,
  • przewidywanie zagrożeń.

Technologie telematyczne

W swoim artykule magazyn Automotive Fleet zwraca uwagę między innymi na łączenie technologii video z danymi telematycznymi. Systemy telematyczne stosowane w branży flotowej służą między innymi do:

  • planowania trasy,
  • kontrolowania aktywności kierowcy.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa niezwykle istotną sprawą jest możliwość monitorowania zachowania kierowcy. Technologie telematyczne pozwalają na przykład na kontrolowanie prędkości poruszania się pojazdu. Co ważne, w razie nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez kierowcę, osoba kontrolująca może zdalnie zatrzymać samochód.

Firmy z branży flotowej coraz częściej łączą rozwiązania telematyczne z montażem kamer w samochodzie. Nagrania video umożliwiają dokładną analizę zachowania kierowcy. Pozwalają na odtworzenie dnia jego pracy. Dodatkowo mogą być dowodem w sądzie w razie wypadku lub kolizji.

Technologie telematyczne

Autonomiczne samochody

Z założenia do poprawy bezpieczeństwa na drogach mają się także przyczynić autonomiczne samochody, czyli pojazdy bez kierowcy. Ich celem jest wyeliminowanie wypadków, których przyczyną jest błąd ludzki. Dodatkowo mają wykluczyć z ruchu drogowego pijanych kierowców. Autonomiczne samochody będą się poruszać zgodnie z przepisami i stosować się na przykład do ograniczeń prędkości.

 

Przewidywanie zagrożeń w ruchu drogowym

Automotive Fleet pisze także o przewidywaniu zagrożeń w oparciu o analitykę predykcyjną. To koncepcja, która zakłada możliwość przewidzenia zdarzenia na podstawie zebranych wcześniej danych historycznych. Wydarzenia na drodze zależą w dużej mierze od czynników losowych. Jednak analiza zdarzeń z przeszłości, w tym sposobu poruszania się kierowców, pozwala określić niebezpieczeństwo, które może wystąpić w przyszłości. Wiedza o potencjalnym zagrożeniu pozwala z kolei podjąć działania, które będą miały na celu zminimalizowanie jego skutków. Reasumując - na podstawie zebranych i przeanalizowanych danych można przewidzieć, co się może wydarzyć i temu zapobiec.

 

Ograniczenie strat związanych z wypadkami

Rozwój technologiczny wpływa na poprawę bezpieczeństwa kierowców i ruchu samochodowego. Pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a co za tym idzie - zapobiec stratom firmy spowodowanym wypadkami czy kolizjami.

 

Źródło: http://www.automotive-fleet.com/channel/safety-accident-management/article/story/2017/02/state-of-the-art-fleet-technology-safety.aspx

Sprawdź gdzie możesz zamontować nasze blokady

Autoryzowany punkt montażowy

Klienci o nas

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!

Łukasz Siedlarek

Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa - zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem. 

Marcin Jaworski

Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.

Robert Borowski

W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.

Kacper Huczko

W opinii naszych klientów blokady "Niedźwiedź-Lock" są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.

Mirosław Hampelski
Ewa Szpot Sp. z o.o.

Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.

Waldemar Dudziak
Pol-Car Dealer

Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.

Marcin Wolak
Autoryzowany Salon i Serwis ŠKODA Auto nr 035

Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.

 

Miłosz Kaczmarek
Toyota-Service R.Fietz

Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.

Małgorzata Rosa