Bezpieczeństwo samochodu a nowe technologie

30 stycznia, 2023

Kwestia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest w ostatnich latach traktowana priorytetowo nie tylko przez koncerny motoryzacyjne, ale także przez firmy z branży technologicznej. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo kierowców i samochodów, jak i przewożonego towaru. Obecnie do jego poprawy wykorzystywane są nowe technologie. W jaki sposób najnowsze rozwiązania techniczne mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach?

wstep

Nowe technologie w branży flotowej

Jak donosi amerykański magazyn Automotive Fleet, koncerny motoryzacyjne prowadzą prace nad systemem, który miałby skutecznie zapobiegać zderzeniom samochodów. Zapowiedzi dotyczące tego rozwiązania są obiecujące, jednak wprowadzenie go w życie jest kwestią przyszłości. Nie zmienia to jednakże faktu, że już teraz właściciele flot samochodowych mogą korzystać ze zdobyczy techniki. Są to takie rozwiązania jak na przykład:

telematyka,
pojazdy samojezdne,
przewidywanie zagrożeń.

Technologie telematyczne

W swoim artykule magazyn Automotive Fleet zwraca uwagę między innymi na łączenie technologii video z danymi telematycznymi. Systemy telematyczne stosowane w branży flotowej służą między innymi do:

planowania trasy,
kontrolowania aktywności kierowcy.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa niezwykle istotną sprawą jest możliwość monitorowania zachowania kierowcy. Technologie telematyczne pozwalają na przykład na kontrolowanie prędkości poruszania się pojazdu. Co ważne, w razie nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez kierowcę, osoba kontrolująca może zdalnie zatrzymać samochód.

Firmy z branży flotowej coraz częściej łączą rozwiązania telematyczne z montażem kamer w samochodzie. Nagrania video umożliwiają dokładną analizę zachowania kierowcy. Pozwalają na odtworzenie dnia jego pracy. Dodatkowo mogą być dowodem w sądzie w razie wypadku lub kolizji.

Technologie telematyczne

Autonomiczne samochody

Z założenia do poprawy bezpieczeństwa na drogach mają się także przyczynić autonomiczne samochody, czyli pojazdy bez kierowcy. Ich celem jest wyeliminowanie wypadków, których przyczyną jest błąd ludzki. Dodatkowo mają wykluczyć z ruchu drogowego pijanych kierowców. Autonomiczne samochody będą się poruszać zgodnie z przepisami i stosować się na przykład do ograniczeń prędkości.

Przewidywanie zagrożeń w ruchu drogowym

Automotive Fleet pisze także o przewidywaniu zagrożeń w oparciu o analitykę predykcyjną. To koncepcja, która zakłada możliwość przewidzenia zdarzenia na podstawie zebranych wcześniej danych historycznych. Wydarzenia na drodze zależą w dużej mierze od czynników losowych. Jednak analiza zdarzeń z przeszłości, w tym sposobu poruszania się kierowców, pozwala określić niebezpieczeństwo, które może wystąpić w przyszłości. Wiedza o potencjalnym zagrożeniu pozwala z kolei podjąć działania, które będą miały na celu zminimalizowanie jego skutków. Reasumując – na podstawie zebranych i przeanalizowanych danych można przewidzieć, co się może wydarzyć i temu zapobiec.

Ograniczenie strat związanych z wypadkami

Rozwój technologiczny wpływa na poprawę bezpieczeństwa kierowców i ruchu samochodowego. Pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a co za tym idzie – zapobiec stratom firmy spowodowanym wypadkami czy kolizjami.

Źródło: http://www.automotive-fleet.com/channel/safety-accident-management/article/story/2017/02/state-of-the-art-fleet-technology-safety.aspx

ZOBACZ RÓWNIEŻ

OSTATNIO NA BLOGU

AUTRYZOWANY PUNKT MONTAŻOWY

Sprawdź gdzie możesz
zamontować nasze blokady

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ ZAMONTOWAĆ NASZE BLOKADY

Znajdź punkt serwisowy

KLIENCI O NAS

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK
Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa – zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem.
MARCIN JAWORSKI
Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.
ROBERT BOROWSKI
W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.
KACPER HUCZKO
W opinii naszych klientów blokady „Niedźwiedź-Lock” są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.
MIROSŁAW HAMPELSKI EWA SZPOT SP. Z O.O.
Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.
WALDEMAR DUDZIAK POL-CAR DEALER
Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.
MARCIN WOLAK AUTORYZOWANY SALON I SERWIS ŠKODA AUTO NR 035
Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.
MIŁOSZ KACZMAREK TOYOTA-SERVICE R.FIETZ, Your Content Goes Here
Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.
MAŁGORZATA ROSA
Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK