Historia blokad mechanicznych – część I

30 stycznia, 2023

Zarówno przez zmotoryzowanych, jak i niezależne instytucje mechaniczne blokady montowane na skrzyni biegów zostały uznane za najbardziej skuteczne zabezpieczenie. Konstrukcja blokady Niedźwiedź-Lock to połączenie innowacyjnego pomysłu oraz pracy nad procesem produkcyjnym na przestrzeni lat. Przedstawiamy krótki zarys pierwszej części historii blokad mechanicznych w Polsce.

wstęp

Trudne początki

Wcześniejsze blokady mechaniczne nie przypominały tych konstrukcji, które oferowane są przez producentów dzisiaj. Trudno wskazać datę powstania mechanicznego zabezpieczenia montowanego w samochodzie. Z pewnością, można stwierdzić, że pod koniec lat 80 w Polsce prym wiodły izraelskie blokady MULTILOCK. Aby zabezpieczyć samochód przed kradzieżą w tym czasie, trzeba było zgodzić się na wywiercenie dziur w karoserii. Mechaniczne zabezpieczenia izraelskiej firmy były blokadami szeklowymi. Uznać je można również za mało dyskretne – szekla była bezpośrednio zamocowana do drążka skrzyni biegów. Na blaszce montowanej do wewnątrz samochodu przytwierdzony był zamek.

Potwierdzona skuteczność?

Gdyby dzisiejsze blokady mechaniczne były podobnie montowane, mogłoby dojść do uszkodzenia samochodu. Z pewnością nie byłoby mowy o zachowaniu gwarancji u producenta auta. Zastosowanie szekli umożliwiało siłowe zdjęcie blokady ze skrzyni biegów. Wymagało to oczywiście wprawy i wiedzy na temat konstrukcji zabezpieczenia. W tamtym czasie, była to najskuteczniejsza ochrona przed kradzieżą samochodu. Można by jednak wątpić, czy blokady dostępne w Polsce w latach 80, dzisiaj zdobyłyby pozytywną opinie niezależnych instytucji.

Potwierdzona skuteczność?

Początek firmy Niedźwiedź-Lock

W 1992 roku Zygmunt Niedźwiedź zaprojektował blokadę bolcową, której konstrukcję można uznać za prototyp dzisiejszej blokady mechanicznej. Jedną z zalet zabezpieczenia był bardziej estetyczny wygląd i montaż przeprowadzony pod konsolą samochodową. Był to przełom – mechaniczna blokada skrzyni biegów nie była widoczna, a jej elementy nie zmieniały wyglądu wnętrza. Oprócz bardziej odpowiedniego wyglądu, blokada bolcowa zaprojektowana przez Zygmunta Niedźwiedzia była bardziej odporna i trudniejsza do sforsowania dla amatorów cudzych samochodów.

Projekt mechanicznego zabezpieczenia

Cały mechanizm polegał na zastosowaniu drążka unieruchamiającego dźwignię skrzyni biegów. Wcześniej należało ustawić wsteczny bieg w przypadku manualnej skrzyni biegów lub na pozycję parking w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Montaż pierwszego projektu blokady był podobny do izraelskiego zabezpieczenia – potrzebne było wywiercenie otworów w karoserii auta.

W II części artykułu znajdą się informację na temat:

ulepszenia sposobu montowania zabezpieczenia wprowadzone w latach 90,
nowych sposobów konstrukcji i ich zastosowanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

OSTATNIO NA BLOGU

AUTRYZOWANY PUNKT MONTAŻOWY

Sprawdź gdzie możesz
zamontować nasze blokady

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ ZAMONTOWAĆ NASZE BLOKADY

Znajdź punkt serwisowy

KLIENCI O NAS

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK
Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa – zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem.
MARCIN JAWORSKI
Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.
ROBERT BOROWSKI
W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.
KACPER HUCZKO
W opinii naszych klientów blokady „Niedźwiedź-Lock” są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.
MIROSŁAW HAMPELSKI EWA SZPOT SP. Z O.O.
Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.
WALDEMAR DUDZIAK POL-CAR DEALER
Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.
MARCIN WOLAK AUTORYZOWANY SALON I SERWIS ŠKODA AUTO NR 035
Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.
MIŁOSZ KACZMAREK TOYOTA-SERVICE R.FIETZ, Your Content Goes Here
Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.
MAŁGORZATA ROSA
Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK