Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Kilka wskazówek

30 stycznia, 2023

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? – kilka wskazówek

Dane wskazują, że w naszym kraju zgłaszanych jest około 7000 kradzieży samochodów rocznie. Tendencja niestety jest zwyżkowa a dodatkowo niepokoi fakt, że w Polsce nie „znikają” wyłącznie samochody klasy premium, ale przede wszystkim standardowe osobówki. Jak więc można uchronić się przed kradzieżą? Poznaj kilka naszych wskazówek!

Fabryczne zabezpieczenia samochodu

Immobilizer i alarm to najczęściej spotykane zabezpieczenia fabryczne samochodu. Zadaniem immobilizera jest uniemożliwienie ruszenia pojazdem w momencie włamania. System immobilizera składa się z dwóch części – jednej w kluczyku lub karcie, drugiej w stacyjce samochodu lub komputerze pokładowym. Jeżeli złodziej włamie się do samochodu, to teoretycznie bez kluczyka nie uruchomi zapłonu, ponieważ podrobiona karta lub kluczyk nie ma zaimplementowanej jednostki immobilizera, która to przekazuje kod przypisany do komputera pokładowego pojazdu, dzięki czemu zapłon zostaje uruchomiony. W praktyce jednak złodzieje dobrze wiedzą jak obejść to zabezpieczenie. Drugim wymienionym zabezpieczeniem fabrycznym jest alarm – rozwiązanie znane od lat i równie proste w obejściu dla złodzieja, jak wymieniony wcześniej immobilizer.

Jakie dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą zastosować w samochodzie?

Dodatkowe zabezpieczenia samochodowe możemy podzielić na trzy grupy:

zabezpieczenia mechaniczne – np. mechaniczne blokady kierownicy
zabezpieczenia elektroniczne – np. system śledzenia GPS
zabezpieczenia będące zabezpieczeniami tylko z nazwy – np. naklejki z logami firm ochroniarskich, które mogą jedynie wywołać uśmiech na twarzy złodzieja. :)

Jaki typ zabezpieczeń najlepiej chroni samochód? Okazuje się, że są to zabezpieczenia mechaniczne. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, w których złodziej jest w stanie zdalnie sczytać dane pilota czy karty samochodu, zrobić jej duplikat i w ten sposób uruchomić pojazd. Każdy doświadczony złodziej dobrze zna się na elektronice, więc w większości przypadków zabezpieczenia elektroniczne nie zdadzą egzaminu.

Mechaniczne antykradzieżowe zabezpieczenia pojazdu

Zupełnie inaczej jest z zabezpieczeniami mechanicznymi – zdjęcie blokady wymaga czasu, a ewentualne dorobienie kluczy do blokady nie jest możliwe do wykonania na miejscu kradzieży. Blokada kierownicy i blokada skrzyni biegów to dwa najpopularniejsze zabezpieczenia mechaniczne pojazdu. Zabezpieczenie kierownicy przytwierdzamy do kierownicy w pozostawionym pojeździe. Wadą tego rozwiązania jest to, że posiadacz takiego zabezpieczenia musi liczyć się z koniecznością każdorazowego zdejmowania i zakładania takiego mechanizmu. Dlatego naszym zdaniem, dużo lepszym rozwiązaniem jest montaż zabezpieczenia (blokady) skrzyni biegów – które zamontowane jest przy skrzyni biegów, a jedyne co musi zrobić kierowca to przekręcić kluczyk.

System GPS do śledzenia pojazdu

System GPS w samochodzie może pomóc w zlokalizowaniu pojazdu. Nie możemy go jednak uznać za dobre zabezpieczenie – większość wytrawnych złodziei posiada lokalizatory GPS. Przy pomocy tego urządzenia mogą dezaktywować nadajnik lub co gorsza, przekłamać sygnał. Unikajmy też pozostawiania wartościowych przedmiotów w samochodzie, ponieważ mogą one stanowić dodatkową motywację do kradzieży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

OSTATNIO NA BLOGU

AUTRYZOWANY PUNKT MONTAŻOWY

Sprawdź gdzie możesz
zamontować nasze blokady

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ ZAMONTOWAĆ NASZE BLOKADY

Znajdź punkt serwisowy

KLIENCI O NAS

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK
Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa – zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem.
MARCIN JAWORSKI
Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.
ROBERT BOROWSKI
W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.
KACPER HUCZKO
W opinii naszych klientów blokady „Niedźwiedź-Lock” są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.
MIROSŁAW HAMPELSKI EWA SZPOT SP. Z O.O.
Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.
WALDEMAR DUDZIAK POL-CAR DEALER
Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.
MARCIN WOLAK AUTORYZOWANY SALON I SERWIS ŠKODA AUTO NR 035
Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.
MIŁOSZ KACZMAREK TOYOTA-SERVICE R.FIETZ, Your Content Goes Here
Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.
MAŁGORZATA ROSA
Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK