Odcięcie zapłonu a blokady mechaniczne

30 stycznia, 2023

Liczba kradzieży samochodów w Polsce systematycznie spada. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie istnieje. W 2017 skradziono bowiem u nas ponad 10 tysięcy aut. Doskonale zdają sobie z tego sprawę kierowcy, którzy na różne sposoby zabezpieczają swoje samochody przed kradzieżą. Większość z nich sięga po mechaniczne blokady antykradzieżowe, są jednak też tacy, którzy decydują się na mniej profesjonalne metody, takie jak na przykład odcięcie zapłonu. Które z powyższych rozwiązań jest lepsze? Zabezpieczenie mechaniczne, czy odcięcie zapłonu?

wstęp

Nie daj się uśpić – złodzieje cały czas czyhają na Twoje auto!

W 2017 roku w Polsce łupem złodziei padło 1 240 aut. Dla porównania, w 2016 roku było to 1405 samochodów. Poprawiające się statystyki to oczywiście bardzo dobra informacja dla kierowców. Nie powinniśmy jednak dać się uśpić. Złodzieje w dalszym ciągu czyhają na nasze auta. W naszym interesie jest, aby im to utrudnić.

Na czym polega odcięcie zapłonu?

Blokada zapłonu ma za zadanie unieruchomić samochód, kiedy ten dostanie się w niepowołane ręce, czytaj: złodzieja. Tego typu konstrukcja polega na ukryciu w aucie wyłącznika odcinającego zapłon. Słowem kluczowym jest tutaj “ukrycie”. Wyłącznik powinien zostać umieszczony w nieoczywistym miejscu. W takim, którego nie znajdzie złodziej. Tutaj dochodzimy jednak do największego mankamentu tego typu zabezpieczeń. Otóż, odcięcie zapłonu jest skuteczne tylko do czasu, kiedy złodziej nie znajdzie wyłącznika. Jeśli znajdzie, jest już po zabawie. Wtedy skuteczność takiego zabezpieczenia spada do zera.

Odcięcie zapłonu może być też kłopotliwe dla samego kierowcy. Zanim ruszy, będzie on musiał bowiem dostać się do wyłącznika – który powinien znajdować się w trudno dostępnym miejscu – i odblokować zapłon. Na pewno nie jest to zbyt komfortowe.

Na czym polega odcięcie zapłonu?

Mechaniczne zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą

Jeśli chodzi o mechaniczne blokady antykradzieżowe – skrzyni biegów i kierownicy – to ich największą zaletą jest to, że są po prostu skuteczne. Przykładowo, skuteczność zabezpieczeń polskiej firmy Niedźwiedź-Lock oceniana jest na 99%. Co ważne, jest ona potwierdzona nie tylko przez samego producenta, ale także przez niezależne instytucje. Blokady Niedźwiedź-Lock posiadają liczne atesty i certyfikaty, potwierdzające ich wysoką jakość, na przykład

polskiego Instytutu Mechaniki Precyzyjnej,
niemieckiej instytucji TÜV SÜD.

Mechanicznych zabezpieczeń samochodu przed kradzieżą Niedźwiedź-Lock nie da się zniszczyć ani przy pomocy łomu, ani wiertarki. Nie można ich też zamrozić ciekłym azotem, a następnie rozbić, bo i o takich historiach możemy przeczytać w sieci.

Sam demontaż blokady nie jest także prostą sprawą. Zajmuje on dużo czasu i wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi, a także specjalistycznej wiedzy, jak to zrobić.

Prewencyjne działanie naklejki Niedźwiedź-Lock

Co ciekawe, już sama naklejka z logo Niedźwiedź-Lock może uchronić auto przed kradzieżą. Czasami wystarczy sam jej widok, żeby złodziej się przestraszył i zaniechał próby kradzieży samochodu, na którym została ona przyklejona.

Blokada mechaniczna czy odcięcie zapłonu? Blokada, ale…

Zdaniem wielu specjalistów z branży, mechaniczne blokady antykradzieżowe są najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie samochodu. Oczywiście, także mechanizmy polegające na odcięciu zapłonu mają swoich zwolenników i absolutnie nie można powiedzieć, że ich stosowanie jest bez sensu. Nie dają one stuprocentowej gwarancji – tak jak blokady Niedźwiedź-Lock – ale zawsze lepiej mieć jakieś zabezpieczenie, niż zostawić samochód zupełnie niezabezpieczony. Ostateczna decyzja należy do kierowcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

OSTATNIO NA BLOGU

AUTRYZOWANY PUNKT MONTAŻOWY

Sprawdź gdzie możesz
zamontować nasze blokady

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ ZAMONTOWAĆ NASZE BLOKADY

Znajdź punkt serwisowy

KLIENCI O NAS

Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK
Przede wszystkim blokada Niedźwiedź-Lock daje mi poczucie bezpieczeństwa – zawsze jestem pewny, że znajdę mój samochód tam, gdzie go zaparkowałem.
MARCIN JAWORSKI
Dlaczego zdecydowałem się akurat na blokady od Niedźwiedź-Lock? Ze względu na ich wysoką skuteczność, najlepszą jakość wykonania
oraz wygodę użytkowania.
ROBERT BOROWSKI
W przeciwieństwie do zawodnych i awaryjnych zabezpieczeń elektronicznych, blokada skrzyni biegów Niedźwiedź-Lock jest niezastąpiona w każdej sytuacji i w każdym samochodzie.
KACPER HUCZKO
W opinii naszych klientów blokady „Niedźwiedź-Lock” są bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu. Blokady cechują się niską cena, bardzo prostą obsługą i estetycznym wyglądem.
MIROSŁAW HAMPELSKI EWA SZPOT SP. Z O.O.
Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, produkty Niedźwiedź-Lock wyróżniają się skutecznością i wysoką jakością. Demontaż możliwy jest jedynie w profesjonalnym warsztacie.
WALDEMAR DUDZIAK POL-CAR DEALER
Od wielu lat nasz serwis montuje popularne Niedźwiadki. Z reguły osoby, które raz zdecydowały się na zakup blokady, instalują to rozwiązanie w kolejnych, nowo zakupionych pojazdach.
MARCIN WOLAK AUTORYZOWANY SALON I SERWIS ŠKODA AUTO NR 035
Blokady od „Niedźwiedź-Lock” są najczęściej wybieranym
przez naszych klientów, zabezpieczeniem mechanicznym samochodów.
MIŁOSZ KACZMAREK TOYOTA-SERVICE R.FIETZ, Your Content Goes Here
Pierwszą blokadę Niedźwiedź-Lock zamontowałam w swoim aucie w 1996 r.. Od tej pory wiem, że to jedyne rozwiązanie w kwestii zabezpieczenia auta. Zapomniałam, czym jest niepokój przed złodziejem.
MAŁGORZATA ROSA
Od wielu lat wszystkie swoje samochody wyposażam w blokady Niedźwiedź-Lock. To rozwiązanie jeszcze nigdy mnie nie zawiodło!
ŁUKASZ SIEDLAREK